Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o srst a uši

30. 10. 2007

A jak postupovat při česání? Psa položíme na bok a srst odhrneme směrem ke hřbetu. Postupně srst sčesáváme kartáčem dolů a je velmi vhodné srst postřikovat přípravkem, který zamezuje poletování srsti. Velmi si tím ušetříte práci. Pokud takový přípravek není po ruce, v nouzi postačí voda s trochou kondicioneru, nebo prostě jen voda. Občas srst můžeme opatrně pročísnout řídkým hřebenem, abychom se přesvědčili, že je vše dobře rozčesáno. Když objevíme drobný smotek srsti, dá se rozebrat prsty a dokartáčovat. Pokud je smotek srsti větší, můžeme jej ošetřit přípravkem, který usnadňuje rozčesávání a opět zkusit rozkartáčovat. Někdy pomůže začít na konci pramene a dostat se tak postupně až ke kořenům chlupů. Avšak pokud ani toto nepomáhá, nesmíme řešit takovou situaci jednoduchým odstřihnutím chomáče. Vezmeme nůžky a chomáček srsti směrem od kůže opatrně rozstřihneme. Sice nějaké chlupy tímto přestřihneme a poté vyčešeme, ale nevzniknou holá místa bez srsti. Při česání opatrně na vousy, uši, slabiny a ocas. Zde jsou psi nejcitlivější. A právě za ušima a v podpaží se srst nejvíce smotává. Proto těmto místům věnujte obzvláště pozornost. Jako nejvhodnější kosmetické přípravky, které s úpravou srsti LA opravdu pomohou, se ukázaly být přípravky značky Khara.Občas můžete zaslechnout, že i u Lhasa Apso (často k vidění především u ši-tzu, jorkšírských teriérů…) se srst "točí do balíčků". Znamená to, že srst se natáčí na specifické natáčky, pro lepší kvalitu srsti, a takto "upraven" tráví někdy několik hodin denně. Ano, někteří chovatelé srst takto upravují, ale drtivá většina chovatelů a majitelů LA takovou úpravu srsti odmítá. A přitom i jejich psíci jsou šampióni. Balíčkování srstí u Lhasa Apso tedy není v žádném případě nutností.

Pokud chcete, aby váš pes měl pěkně dlouhou srst na hlavě, musí si již od malička zvykat na gumičky či sponky. Technická poznámka - jestliže budete chtít chodit se psem na hory a do lesa, a zároveň vyhrávat výstavy, je vřele doporučována "ochranná opatření" - kombinéza.

Když psa češete, zkontrolujte také, zda není zapotřebí vystříhat chlupy mezi jednotlivými polštářky na tlapkách. Nejenže tak velmi omezíte nanošení bláta domů a v zimě tvoření ledových kuliček, ale také srst, která se zde může taktéž zacuchat, nebude psa nepříjemně tlačit a nebude se zde udržovat vlhkost. Za pomocí nůžek se dále upravuje srst na tlapkách, pro jejich elegantnější vzhled a podle potřeby se srovnávají konečky chlupů po celém těle. Pokud budete chtít, jistě vám ochotně takovou úpravu předvede každý chovatel LA.

Poté zkontrolujte také uši. Srst která se nachází v uších se musí odstranit vyškubáváním. Není to nic těžkého, ani pro psa bolestivého, ale z větší části se tímto zamezí výskytu zánětů zvukovodu. A právě zánět je pro psa bolestivý a velmi bolestivé je odstraňování chlupů z uší, když pes již zánět zvukovodu má. Srst z uší nevystřihujte! Výborný přípravek pro čištění uší je Otifree. U dlouhosrstých plemen je zapotřebí kontrolovat také oční koutky. Jsou-li uslzené, otřete je tampónem.

Počet koupání se pohybuje v průměru 1x za tři, čtyři týdny, ale velmi záleží nejen na kvalitě srsti a počtu výstav, které se psem budete absolvovat, ale také a ročním období a místě, kam budete chodit se svým psem na procházky. Nejvhodnější je použití šamponu s s norkovým nebo jojobovým olejem. Při koupání je příhodné proceduru šamponování a důkladné opláchnutí čistou vodou zopakovat 2x. Poté srst ošetřete kondicionérem. Po částečném vysušení (vymačkání) srsti ručníkem, psa z vany vytáhněte a srst důkladně hřebenem rozčesejte. Poté následuje fénování. Pes musí být klidný, protože pro fénování potřebujete obě ruce. Pro fén a pro kartáč. Psa neustále fénujte a zároveň kartáčujte. Horký vzduch srsti příliš neprospívá, proto volte raději chladnější teplotu vzduchu z fénu. Srst Lhasa Apso má být splývavá a bez kartáčování by jemná srst mohla nabrat nežádoucí objem. Rovněž pomocí kartáče a fénu se dají srovnat nežádoucí vlnky na srsti. Pokud se vám zdá péče o srst náročná, můžete navštívit jednou za čas salón pro úpravu psů a nechat psa ostříhat na způsob knírače, lvíčka apod.. Velice to lhasáčkovi sluší. Mimochodem, srst do roka opět doroste do správné délky. Samozřejmě střih nepřipadá v úvahu, pokud máte v úmyslu psa vystavovat.

Tímto podrobným popisem by se mohla údržba Lhasa Apso zdát časově velmi náročná. Jistěže nějaký čas obětovat musíte, ale je-li péče o srst pravidelná, nezabere tolik času. Dalo by se říci, že každodenní česání je zapotřebí u mladého psa, ale u dospělého postačí jednou za týden až 14 dní. Každý LA má srst trošku jiné kvality, proto četnost česání může být různá. Rovněž česání psa několikrát za den, není asi ta nejlepší cesta k dlouhé a krásné srsti.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář